Hromnice u nás doma

Dnes v předvečer Hromnic jsme se symbolicky připravovali i s dětmi na příchod Světla do našich životů. Zítra definitivně skončí období tmy. Přichází nové výzvy a nový život.
Jak se chystáme na Hromnice a jak u nás probíhají oslavy a proč?


Něco málo o Hromnicích

Hromnice dnes slaví málokdo, ale každý zná pořekadlo "na Hromnice o hodinu více" možná i díky tomu americkému filmu :)

Několik původních zvyků si uchovaly křesťanské rodiny, které si chodí o Hromnicích do kostela posvětit své hromničky - svíce, které se ten den zapalují a pak kdykoliv je třeba svatého světla - při nemoci, pro umírající, ale ještě někde také přetrval tradiční zvyk pálit hromničku při bouřce jako ochranu před bleskem.

A tady se dostáváme k původnímu významu hromnic - hrom, blesk, světlo, probuzení, síla, naděje, počátek.

Keltové říkají tomuto svátku Imbolc, přisuzují jej bohyni Brigit, ale slované jej měli spjat s bohem Perunem, vládcem Hromu. Ve své podstatě jde o velmi podobné pojetí. Líbí se mi, jak se všude na světě tyhle oslavy založené na koloběhu roku prolínají. Jakpak by ne? Vždyť rok je všude stejný a tak vysledovat síly a zákonitosti, které jsou v té dané chvíli na vzestupu nebylo tak těžké ;)

Základní témata

  • Země se probouzí
  • Očišťujeme obydlí i sebe
  • Přichází světlo
  • Zaplujeme ohně a svíce
  • Probouzíme sílu, kterou budeme potřebovat do nového roku
  • Loučíme se definitivně se starým rokem
  • Žádáme o požehnání pro sebe, své blízké, naše obydlí i Přírodu, ale také pro svůj záměr

Jak slavíme Hromnice my?

Oslavu započínáme již v předvečer svátku tedy 1.2.
Odstrojíme veškerou výzdobu a ochranné prvky, kterými jsme zdobili náš dům. Ochranný věnec a slunovratový vrkoč, který si možná pamatujete z příspěvku o naší oslavě Slunovratu - Šťastné svátky Zrození a Světla, odstrojený vhodíme do ohně s poděkováním a myšlenkou, že vše staré opouštíme a jsme připraveni přijmout nové výzvy, nový život. Děti zapojím při odstrojení, starší syn vhazuje větve do kamen a společně se koukáme, jak staré odchází. Je to krásný čas plný vděčnosti a naděje.

Večer jsem se šla očistit v potoce. Vzala jsem si jen velkou svíci, župan, svůj velký krystal křišťálu, který chrání náš dům a nás a ručník. A vracela jsem se pro baterku, protože padat do potoku fakt nechcete :)
U domu nám teče krásný potok, teď když prší a je delší dobu teplo, sníh na horách roztál a je nadbytek vláhy a potok tak krásně zurčí a je plný života. Pro ženy je voda velmi důležitá. Když jsem bydlela ještě v paneláku, často jsem chodila k potůčku nebo rybníkům, abych pocítila očistnou sílu vody, která dodala mé duši klid.
Světlo svíce ozařovalo jen splav a krystal, který jsem položila na velký kámen vedle.

  V tichosti jsem seděla a děkovala za vše, čeho se mi dostalo v minulém roce. 

Za to že mám tak úžasného muže, zdravé děti a skvělou rodinu, za to, že máme krásné bydlení v místě, které mám moc ráda, za to, že můžu být tou, kterou opravu jsem, že mou prací může být můj život...
A s vděčností jsem se omyla v potoce.

Voda byla studená, ale kupodivu zima mi nebyla. Dokonce jsem se ani neosušila ručníkem, který jsem měla pohotově nachystaný, protože jsem velmi zimomřivá. Jen jsem se zabalila do županu, čapla k potoku a poslouchala jeho píseň.
Nechávala jsem do sebe vstoupit novou sílu, nový život, energii. Bylo to něco, co se nedá slovy popsat. Ten klid, radost, naděje. Jen vy, světlo svíce a její odraz v zurčící hladině potoka.

Ke konci rituálu pro mne nečekaně přišel nejstarší syn, který si šel zkontrolovat svou lucerničku, kterou umístil na ochranu před dveře našeho domu. Tak byl očištěn do nového roku také :) ale jen na tváře a ruce, to víte, 7 letý kluk únorovou koupel v potoce asi neocení :)

Na večeři jsem si dopřáli oblíbené brownies. Jistě, byly by tady i tradičnější pokrmy, ale my máme brownies rádi a často ho nedělám, takže naše hostina byla opravdu obřadní :) Kousíček jsme dali také našim skřítkům ochráncům do jejich domečku pod borovicí - naší strážkyní obydlí - který postavil nejstarší syn. Dneska jim taky udělal další recyklovaný domeček z obalu od Pierotů a dovnitř dal zbytky od večeře - prý aby měli dost jídla :)

Dnes večer půjdu brzy spát. Vypnu světla a nechám hořet jen velkou svíci a kamna. S nadějí do dalšího dne, roku, života.

Zítra po soumraku - na Hromnice - rozsvítíme všechny svíce v domě, v každém pokoji na znamení příchodu Světla. Se svící obejdeme dům, abychom jej chránili. Velkou hromniční svíci požehnáme vodou a posvátným dýmem z vykuřování. Vykuřovadly očistíme celý dům i sebe navzájem. Tak jako kdysi. Pěkně si to tady ovoníme a ještě k tomu máme krásnou atmosféru a zážitek ;)
Připravím také hromničkový čaj na všechny neduhy - z jitrocele, bezu, lípy a mateřídoušky, které jsem nasbírala v létě.
Hromničku potom budeme zapalovat jak se patří - při bouřce a nemoci, aby odehnala vše zlé a prosvětlila naše životy vším dobrým.

A jak oslavíte Hromnice vy? ;)

S láskou a přáním všeho dobrého
Jana