Jemný porod pro každou ženu

Dlouho jsem přemýšlela, jak vystihnout podstatu hypnoporodu tak, abych jej osvětlila i ženám a mužům, které samotný název HYPNOPOROD vlastně tak nějak děsí :)
Slyšela jsem už, že prý jde o to, že se žena u porodu nechá zhypnotizovat, případně o nějakou šíleně alternativní techniku pro úzkou skupinu žen, které se rozhodly rodit ideálně pod smrčkem.

Co to ten hypnoporod tedy je?

Jde vlastně o filozofii, která nazírá na porod jako přirozený proces, jenž může velká většina žen, zvládnout ve vlastní režii, tempu a třeba i bez bolesti. 

Tohle se týká žen s tzv. nízkým rizikem komplikací, ale co ženy, které mají nějaké zdravotní indispozice a vyžadují lékařskou péči?

  • Co ženy, které se rozhodly porodit s využitím medikace a lékařských zásahů?
  • Co ženy, které si sice představovaly přirozený porod, ale náhlá situace vyžaduje medicínské řešení a s tím spojené velké množství stresu pro ženu, doprovod i miminko?
  • Co ženy, které chtějí nebo musejí rodit císařským řezem?

Přesně pro tyhle ženy jsou techniky hypnoporodu přínosné vlastně ještě více, než u přirozeného a ničím nerušeného porodu.
Hypnoporod je totiž propracovaná metoda pracující s afirmacemi, vizualizacemi a relaxacemi. Klientka se naučí pracovat se svou myslí a tělem tak, aby byla v průběhu porodu co nejvíce uvolněná a klidná a její tělo mohlo vyplavit složitý koktejl hormonů, který řídí celý porodní proces.

Dr. Michel Odent, světoznámý průkopník šetrných porodů, řekl, že:

"Fyziologickému procesu nelze pomoci. Klíčem je nebrzdit jej."

Hypnoporod, není "jen" používání těchto technik, ale je nutná znalost fungování mysli, aby byly výsledky opravdu účinné a proto jsou lektorky hypnoporodu vyškoleny do hloubky v rámci mezinárodně uznávaného certifikovaného studia.

Hypnoporod má benefity jako:

  • menší nutnost medikace u porodu
  • menší míra využití analgetik u porodu
  • vyšší zásobení miminka kyslíkem
  • lepší poporodní adaptace matky i dítěte
  • vyšší spokojenost ženy s porodním zážitkem

a mnoho dalších.

Existuje něco jako "opravodový hypnoporod"?

Nikoliv. Hypnoporod není způsob porodu, není to žádná meta. Nedá se říct "toto nebyl hypnoporod a toto ano". Jak už víme, hypnoporod je vlastně metoda v rukou klientů a je na nich , jak s ní budou pracovat. Důležitý je jejich pocit a individuální potřeby.

Porodnice - zkáza přirozeného porodu?

S tímhle se setkávám často na většině alternativních předporodních kurzech a ne že by na tom něco nebylo, ale proč se pořád zaobírat tím, co je špatně?
Věřím, že každá žena, může zažít Jemné Zrození a překonat české stigma o porodech, co se musí přežít.
Klíčem k příjemnému porodu v porodnici je zejména vnitřní nastavení rodící ženy, opravdová podpora v podobě informovaného doprovodu a umění komunikace s personálem.

Všechny tato témata na kurzech hypnoporodu do hloubky řešíme, a proto naši klienti zažívají krásné porody i v porodnicích.

Věříme, že pro práci se strachem je nutné pochopení fungování mysli, její cvičení a na druhé straně také informovanost postavená na moderních "evidence - based" informacích.

Vzděláváme se pro vás v zahraničí u těch nejpovolanějších, abychom vám mohli přinést nejnovější informace z moderního porodnictví. 

Vy se pak dokážete svobodně a vědomě rozhodnout pro jakoukoliv volbu kdykoliv v těhotenství i přímo u porodu.

Na našich kurzech se nesetkáte s hodnocením vašich přání a odrazováním od vaší volby.

Věříme, že každý klient si zaslouží individuální péči a jsme tady proto, abychom vám skrze hypnoporod nabídli možnost zažít Jemné Zrození za takových podmínek, které jste si vybrali vy - ať už jde o porod doma, či plánovaný císařský řez.

Partner u porodu

Líbí se mi myšlenka mého drahého Te Kaha, jehož lid věří, že těhotný je i muž.
Je mi jasné, že pro muže musí být těhotenství ženy velmi abstraktní záležitostí, maximálně si tak může sáhnout na bříško, když miminko kope a to ještě ke konci těhotenství.
Na druhou stranu je na muže vyvíjen obrovský tlak ze strany společnosti i partnerek na téma téměř nutnosti jeho přítomnosti u porodu.

No pánové, nezávidím vám.

Když jsem absolvovala svůj 4. předorodní kurz v životě jako klient, byl to kurz hypnoporodu. Šla jsem si odpočinout, přeci jen to bylo 3. dítě a šla jsem tam hlavně kvůli manžela. Měla jsem čas sledovat reakce ostatních kurzistů a byla jsem naprosto unešená.

Vidět, jak přicházejí muži - rozhodně ne dobrovolníci :), kteří se bojí porodu cestou, nebo nedejbože doma, bojí se, že se něco stane a podobně ... a za dva dny odcházejí jako silní budoucí otcové, přesvědčení o své síle a místě v těhotenství i u porodu dítěte. 

Hledět do očí těm stejným mužům jen o dva dny později a vidět v nich tu hrdost a sebevědomí, to je prostě ONO!

Tohle byl opravdu jeden z důvodů, proč jsem se dala na cestu lektorky jemného zrození, protože těhotenství i porod je o mamince, tatínkovi a miminku - stejným dílem, ať chceme, nebo ne.

A ženy, pokud váš manžel jde na kurz jako ten z řady "dobrovolníků" nebojte se, opravdu většina našich mužských účastníků dopadne jako v předchozím odstavci a nakonec nám dělají reklamu po místních hospodách J Zkuste to, pokud to jde, ale pokud ne, nenuťte ho a jděte na kurz třeba s kamarádkou, kterou chcete mít u porodu, nebo sama.

Je to teda alternativní metoda, nebo ne?

Rozhodně ne ;) ! Naopak, hypnoporod je i přes ten asi poněku "ezo-znějící" název prostě vědecky ověřená účinná metoda - nástroj v rukou budoucích rodičů na cestě k Jemnému Zrození jejich děťátka.
Hypnoporod neodmítá medicínskou péči, ale snaží se zabránit škodlivým rutinním postupům, které ohrožují matku i dítě dle výzkumů i WHO.

Jak to probíhá po kurzu?

Kurzem to rozhodně nekončí, ale naopak.
Domů dostanete sadu speciálních hypnoterapeutických nahrávek a afirmací, se kterými budete doma pracovat - poslouchat je až do porodu, abyste efektivně pracovala se svou myslí. 

V bonusových materiálech obdržíte afirmace k dopsání a omalování atd. Domů dostanete přehledně zpracovaná skripta v kroužkové vazbě s nejdůležitějšími informacemi z kurzu, ke kterým se tak budete moci kdykoliv vracet a procvičit si třeba práci s rebozem, nebo úlevové polohy u porodu po večerech s manželem :)

Do mailu dostanete spoustu užitečných tipů a odkazů, které můžete studovat, až se vám nebude ke konci těhotenství chtít v noci spát :)

A to co činí náš kurz jedinečným - až do porodu získáváte nepřetržitou podporu lektorky pro případ potřeby.

Je skvělé mít v rukou tak jednoduchý a mocný nástroj pro vědomou přípravu na porod.

Přála bych si, aby každá těhotná žena mohla porodit beze strachu, v klidu a v bezpečí ve svém vlastním tempu, nebo třeba s medikací, ale vždy silná a vědomá.

Protože na tom, jak (se) rodíme opravdu záleží

S láskou

Jana

P.S. Aktuální termíny mnou pořádaných kurzů ve Zlínském a Moravskoslezském kraji naleznete zde.