Len - magická tkanina

Historie používání lnu jako oděvní tkaniny sahá hluboko do minulosti, kdy byl spolu s konopím, vlnou a třeba také kopřivovými vlákny v našich zeměpisných šířkách používán k výrobě látek nejen oděvních.
Díky tomu, že naši předkové chodili po generace zahaleni ve lnu, který se dotýkal jejich kůže, je pro nás přirozeně len tkaninou, se kterou naše těla rezonují. Len dokáže výborně zcelovat rány a lidské tělo jej velmi dobře přijímá, proto se v minulosti používal jako obvazový materiál, což je dle mého důkazem, že len je prostě našemu člověku velmi blízký. Říká se, že by člověk měl konzumovat nejvíce potravin, které z místa, kde žije, případně minimálně z jeho podnebného pásu, to stejné platí i s tím, do čeho by se měl zahalovat, tedy s volnou textilu pro běžné nošení.

Blahodárný len
Lněná tkanina je naše tradiční a proto s ní naše tělo nejvíce souzní. Bavlna se pěstovala vždy v teplejších oblastech, nehledě na to, jak se pěstuje bavlna dnes. Pro pěstování lnu není nutné používat průmyslová hnojiva ani různé pesticidy a herbicidy. Nespotřebuje ani tolik vody, jako pěstování bavlny. Pro úpravu na textil není třeba chemických procesů jako je tomu u bavlny. Jedná se tedy o velmi ekologickou a ekonomickou tkaninu.

Len má spoustu praktických benefitů pro lidské tělo:

- v létě chladí, v zimě hřeje

- Je ideální i pro alergiky a lidi s citlivou pokožkou

- Je vhodný také pro děti

- Pomáhá zmírňovat projevy některých kožních onemocnění, minimálně nemocnou pokožku nedráždí.

- Nevytváří statickou elektřinu

- Pohlcuje UV záření

- Dokáže nás chránit před elektromagnetickým smogem

- Je přirozeně antibakteriální

- Odpuzuje prach a nečistoty, tudíž je velmi snadný na údržbu

- Je silný a trvanlivý


Jak se nosí?

Ano, len se mačká, ale je to jeho vlastnost, ne negativum, mačká se prostě krásně J Mačkání můžete zmírnit šetrným praním a zejména vypnutím u sušení, žehlička vám také může pomoci ;) Já osobně len nijak zvlášť neošetřuji a nežehlím. Žehlička se u nás zapíná maximálně na svatby a jiné obřadní záležitosti :-D
Protože len obsahuje oleje, které chrání tkaninu, dokáže tak pečovat i o vaší pokožku.

Někomu může připadat drsný - ano, někdy to tak je, protože lněná vlákna jsou z výroby pevnější, prostě to není nebeský chomáček bavlny, že ano ;) ale vězte, že nošením a praním změkne. Vlákna se "ošoupou" a povolí a budete ho prostě milovat.
Ne nadarmo se odjakživa len používal a stále používá na spodní prádlo a lůžkoviny - a to by určitě nešlo, kdyby člověka "žral" ;) takže pokud vás ze začátku kouše, buďte trpěliví a dejte mu čas.


Člověk, který spí ve lnu, se ráno probouzí jako znovuzrozený díky všem jeho výše uvedeným vlastnostem - ošetřuje, chrání, posiluje zdraví a hladí.

Naše domácnost je lnem zahalena :) závěsy, ubrus, utěrky, polštáře, přehozy, ložní prádlo, dekorace, oděvy ... Ze lnu vyrábím také silové ochranné předměty - talismany a vyšívané polštářky.
Takže je samozřejmě také surovinou číslo jedna při výběru látek na podvazovací šátky, ale také sukně, košile a košilky pro Slovanky. Používám zejména len české výroby, protože chci podporovat místní obchod.
Podvazovací šátky vážeme na naše základní energetická centra - oblast prvních tří čaker - proto je nesmírně důležité z čeho a jak je šátek vyroben. Vybrala jsem si len kvůli jeho vlastnostem a sounáležitostí s naší krajinou, předky a našimi životy. Nejde o volbu náhodnou a věřím, že vy všechny, které jeho kouzlo odhalíte, pochopíte proč ;)

Len je naše tradiční slovanská surovina pro výrobu látek.
Nezapomeňme na něj a držme dál pochodeň našich předků nošením lnu na svém těle třeba při každodenním nošením podvazovacího šátku z českého lnu ;)