Mariánský polštářek

Co naše babičky věděly a my můžeme objevit o nádherné tradici spojené s šestinedělím. Mariánský polštářek plný bylin pro ochranu a zdraví maminky po porodu. Ušijte si i vy ten svůj třeba jakou součást předporodního rituálu.

Kolik jsme toho museli zapomenout a na jak dlouho, abychom našli cestu zpět ke Kořenům?
Ke Kořenům, ze kterých vyrůstají všechna starodávná moudra a ze kterých povstává základ naší duše a těla.

To si říkám vždycky, když si uvědomím, že věci, recepty, rituály, které běžně používáme doma, není zas tak běžné znát jinde. Jsem vděčná za to, že své Kořeny nesbírám ze střípků vzpomínek, ale rostu na nich od malička. Ráda bych teď i vám nabídla další ze střípků moudrosti Předků a to tzv. Mariánský polštář.

Proč Mariánský polštář? 

Říkávalo se také Mariánský slamník, ale to by nám asi dnes mnoho neřeklo ;)

Chtěla bych oživovat tradice, které nás navracejí zpět ke Kořenům a šití Mariánského polštáře je jednou z těch vyživujících tradic s velkou mocí. Proto hledám i název dostupný pro dnešního člověka a tak se zrodil název Mariánský polštář.

Co to vlastně je?

Mariánský polštář sloužil pro ochranu šestinedělky jak z praktického tak z duchovního hlediska a symbolika do něj doslova vetkaná je velmi silná. Jedná se vlastně o bylinný polštář, který byl vložen matce po porodu do postele. Teplem a pohybem v posteli se z polštářku uvolňovala vůně a jemné léčivé působení bylin na tělo i duši. Vůně působí velmi relaxačně, doplňuje energii a stimuluje smysly. Komplexní vůně celé byliny má oproti aromaterapii výhodu v holistickém působení na tělo i duši - nejde o extrahovanou účinnou látku či část.  

Lehnout si do postele, zavřít oči a nasát vůni bylin ... ocitnout se na louce plné květů, vrátit se do bezstarostného dětství, být v bezpečí obklopena nádhernými květy a slunečními paprsky ... tolik a mnohem více toho pro naši duši dokáže vůně bylin.

Zhotoven byl jako součást přípravy na porod, kdy jej matce ušily její blízké ženy, případně ona sama. I dnes je krásnou součástí předporodních rituálů a může ženu také doprovodit k porodu do porodnice jako součást cestovního porodního oltáře. 

Symbolika

Mariánský polštář je naplněný bylinami, které se sbíraly či zpracovávaly na konci bylinářské sezóny - svátek Marie 17.9. - Marie Matka jako symbol bezpodmínečné Lásky, přijetí a pochopení.
Období děkování za dary země a vrcholu její plodnosti, které je blízké podzimní rovnodennosti kolem 21.9. 

Byliny zde byly zastoupeny vždy v magickém počtu 3, 7 či nejčastěji 9. Symbolika čísla devět je velmi mocná napříč všemi kulturami. Devítka symbolizuje mystiku, magii, koncentraci vědění a výsledek tvůrčí energie, božského záměru a kreativity. Proto také například "devatero kvítí" - tradičně sbíraná bylinná směs ne nepodobná té, ze které se připravoval Mariánský polštář.

Jaké byliny použít?

Tradičně se používaly zejména tyto byliny:

 • maliník
 • kontryhel
 • levandule
 • meduňka
 • třezalka
 • fenykl
 • řebříček
 • kokoška pastuší tobolka
 • měsíček
 • růže
 • heřmánek
 • jitrocel
 • kostival
 • dubové listí
 • lipový květ
 • bezový květ

Ideálním materiálem je pak kanafas nebo len, ale samozřejmě můžete ušít z nějaké krásné bavlněné látky. Vyhnula bych se jen syntetice, protože ta do tak silného ochranného amuletu nepatří a našemu zdraví také neprospívá.

Polštářek nemusí být nijak velký, ideální velikost je cca 20*20cm. 


Moc se těším z toho, kolik žen objevuje sílu prostých tradic. Jsem vděčná za to, že mohu dále předávat moudrost Předků a oživovat vyživující tradice mezi něž patří i Mariánský polštářek. Ráda jej vyrobím ženě, která sama tuto možnost nemá. Balím do kanafasu, lnu či bavlny s tradičními potisky - imitace modrotisku apod. Je možné polštářek opatřit i ruční ochrannou výšivkou a ušít z originálního valašského modrotisku - dle dohody.

Budu moc ráda, pokud se inspirujete a ušijete sobě či své přítelkyni takový krásný voňavý ochranný talisman. Do komentářů se pak můžete pochlubit se svými výtvory a nebo napište na mail info (at) harmoniezeny.cz

S láskou
Jana