Šestinedělí - peklo nebo ráj?

Na své cestě k Harmonii Ženy, se velkou měrou zabývám tématem šestinedělím - tématem stále ještě opomíjeným. Šestinedělí přitom může být velmi snadno cesta do pekelných hlubin svých možností, stejně jako brána k sebepoznání, objevování nových rozměrů partnerství a vytváření nádherného vztahu s miminkem. Pojďme se spolu podívat na to proč.

Jak to bylo kdysi?
Často u nás slýchám větu "Prosím tě, kdysi se porodilo mezi kopáním brambor a šlo se hned pokračovat dál v práci!" Nerada bych znevažovala již tradiční historku o rodící kopačce brambor :) ale musím nesouhlasit. Z historických pramenů jasně vyplývá, že i v české minulosti byla žena po porodu extrémně chráněna a opečovávaná. Měla zajistit přežití rodu, bylo třeba mít zdravou a živou matku i dítě. Z praktického hlediska byla nutnost nabrat síly po porodu. Proto se o šestinedělku starala často celá vesnice, nosila se koutní polévka, bábovka, moučníky, vývar z kostí a pod. V chudých rodinách bylo šestinedělí jediným obdobím, kdy se žena pořádně najedla.
Nová maminka trávila čas za tzv. koutní plachtou, což byla plachta vyšitá ochrannými symboly, chránící matku i dítě před ruchem domácnosti, ale také před rizikem nákazy ostatními členy rodiny. Věřilo se, že šestinedělka má dokonce magickou moc. Po skončení šestinedělí následoval již v křesťanské éře obřad zvaný Úvod, kdy se šestinedělka uvedla zpět do běžného života a uzavřela tak období těhotenství, porodu i šestinedělí.V ostatních kulturách vidíme stále to samé, jen někde je tradice ne tak upozaděná díky křesťanství a civilizačním vlivům, jako tomu bylo u nás. Celé období těhotenství, porodu a šestinedělí bývá vnímáno jako posvátné a magické období. Žena je ve středu péče po celou tuto dobu. V šestinedělí je o ní pečování minimálně dní, běžně však měsíc až 40 dnů. Šestinedělí zakončuje rituál, který ženu - matku vítá v novém životě a uzavírá zkušenosti předchozí - zavinování, nebo zavírání kostí. 

Ať jde o jakoukoliv tradici a kulturu, podstatná je až posvátná péče o matku.

Středověký obraz zachycující poporodní období a zaslouženou péči blízkých žen - Zrození Marie


Proč se na šestinedělí připravit s-vědomitě (s vědomím)?
Protože jste po porodu! Jakkoliv krásný porod může být, vždy stojí ženu velkou část její energie. Staří Číňané by o tom mohli vyprávět - žena u porodu podle nich přichází dokonce o svou životní energii. Takže logicky, pokud podám tak velký fyzický výkon, jakým porození dítěte s obvodem hlavy 35cm přes vaší krásnou malou vagínu bezesporu je, nemůžu čekat, že když si nedopřeji klid, budu se pak cítit dobře a vše zvládat s grácii. Nehledě na hormonální koktejl, který nám tělo po porodu dopřeje - smích, pláč, štěstí, beznaděj .. během 2 minut :) Do toho jste máma! A partner najednou "spadne z lopaty", je z něj táta, pečovatel, má za vás zodpovědnost! Starší děti mají také své potřeby. Wow!

To stačí k pochopení důležitosti přípravy na šestinedělí, že? :)


Tělo i duše dostane zabrat

Z fyzického hlediska potřebuje vaše tělo minimálně oněch šest týdnů, aby se vyrovnalo se změnami, které v něm probíhaly po devět měsíců a nyní se musí opět dostat na původní režim a tvar - svaly vašeho bříška se rozestoupily, aby mohla děloha růst a nyní se budou pomalu vracet zpět. Pokud na sebe nebudete opatrná, zaděláte si na rozestup břišních svalů, což není nic hezkého ani zdravého.

9 měsíců jste nosila vaše dítě, teď se vše vrací do starých kolejí. Dopřejte si čas.


Páteř a zádové svaly se dostávají zpět z jiných pozic, kdy se tělu během těhotenství měnilo těžiště, aby uneslo těhotenské bříško. Stejně namáhané byly i kyčelní klouby. Je nutné o tyto oblasti po porodu velmi pečovat. Achilova pata většiny bolestí po porodu je kojení - proč? Protože většina maminek u něj rozhodně nezaujímá ukázkovou polohu z učebnice fyzioterapie, ale různě se hrbí a kroutí. Stačí přitom tak málo! - podložte si ruku, ve které děťátko držíte dostatečnou vrstvou polštářů, abyste nevychylovala páteř na stranu. Myslete na to, abyste měla páteř co nejvíce rovnou, pokud to jde.
Vaše pánevní dno drželo několikakilové bříško s miminkem, placentou, plodovou vodou a zvětšenou dělohou. Nyní tomu tak není a je třeba mu pomoci a dopřát čas pro navrácení do původního tvaru a zdravé funkce. Porod samotný je pro pánevní dno náročný a pokud navíc dojde k nástřihu hráze, je na možné problémy zaděláno. Inkontinence opravdu není problém starších dam, ale bohužel poměrně běžná realita žen po porodu.

Psychika dostává po porodu nejen díky hormonálnímu koktejlu a míře vyčerpání opravdu zabrat. Mění se celý váš spánkový i denní režim, vše se točí jen kolem miminka. Často je třeba zpracovat náročný zážitek z porodu, odloučení od miminka v nemocnici "vezmeme si ho jen na chviličku, vy si odpočinete, maminko!" a do toho tvrdá realita všedního dne. Partnera zaskočí, že dítě opravdu spotřebuje veškerou vaší pozornost a čas a cítí se odstrčený. Starší děti můžou žárlit a poutat na sebe pozornost ne zrovna nejlepšími způsoby jako jsou rvačky, rozbíjení drahých věcí, znovu objevená neschopnost se o sebe postarat atd.
A vy sama nevíte co se sebou, natož s tím malým uzlíčkem. Někdy pláčete štěstím při pohledu do jeho očí, někdy bulíte jak želva, protože si nevíte rady a někdy prostě jen tak .. ani nevíte a už vám kanou slzy po tváři. Usínáte za pochodu, v sedě, u přebalování. Kdy jste se naposledy vykoupala? Nebo si zašla nerušeně na WC?

Poporodní deprese? To snad raději ne!

Není třeba nikam spěchat!
Jsou ženy, které po porodu hned vyskočí na nohy a starají se o domácnost. Znám jich takových několik a sama jsem se po posledních dvou porodech cítila tak skvěle, že bych taky klidně za týden lezla po horách, ale neudělala jsem to. Není to dobré z dlouhodobého hlediska. Pokud tělo nedostane šanci se dostat zpět do formy, nedopřejete mu dostatečný odpočinek a pozvolný start, vrátí vám to i s úroky, za týden, za měsíc, třeba za pár let ... jednou se vyjeví nastřádaný stres, bolest a napětí, které se v těle hromadily, když jste jej přetěžovala.

A to přece nikdo nechce! Vždyť naše tělo je tak nádherné a úžasné! Dokáže darovat nový život! Dobře víme, že je třeba se mu za to odměnit, pokleknout před jeho moudrostí a opečovávat ho. Vždyť tady s námi bude do konce našeho času a to už je pořádný důvod pro zaslouženou péči ;)


Vzdejte hold svému úžasnému tělu za zrození vašeho dítěte - opečovávejte jej třeba masáží


Jak se tedy připravit na pohodové šestinedělí?

Je to docela jednoduché ;)
Těhotenství trvá 9 měsíců a to je dost času připravit se na to, co bude v šestinedělí potřeba, aby bylo co nejvíce v pohodě.

V prvé řadě potřebujete někoho, kdo se o vás postará! Partner, maminka, tchýně, babičky, kamarádky. Určitě se někdo najde. Jeho prvním úkolem bude vyšetřit si na poporodní péči minimálně týden volna (ale pokud to půjde déle, bude to úplně luxusní!). Během těhotenství na tuto pečující osobu postupně převelíte všechny činnosti, které bude třeba zařídit - od vyzvedávání dětí ze školky, po vaření obědů. Zásobíte se vším potřebným, co budete v šestinedělí pro sebe i miminko potřebovat - oblečení, drogerie, lékárna, ale třeba i oblíbená aromaterapie a pod.

Jídlo do zásoby přijde také vhod.

Můžete si zajistit péči poporodní duly, pokud nemáte nikoho, kdo by o vás pečoval. Poporodní dula už péči o šestinedělku zná, pomůže Vám tedy s organizací domácnosti, péčí o sebe a třeba vám dopřeje krásný poporodní rituál.

Po porodu je hlavní RELAX a TEPLO. Spěte a válejte se s miminkem v posteli, jak to bude možné. Užijte si krásnou obnovující poporodní masáž, naučte se samomasáž bříška pro lepší zavinování dělohy a péči o pokožku, dopřejte si bylinnou koupel nebo vaginální napářku. Dopřejte svému poporodnímu bříšku teplo a pevné objetí podvázáním bříška šátkem - česká pinta, malajský bengkung nebo mexické rebozo. Šátek pomůže s držením těla, jemně bude navracet svaly a vnitřní orgány na jejich původní místo, pomáhá předcházet problémům s rozestupem břišních svalů a přetěžováním pánevního dna. Je zkrátka úžasný a můžete ho využívat i kdykoliv jindy nejen v šestinedělí - při menstruaci, když je vám chladno na bedra, jako podporu při nošení dětí atd.

A co takový celodenní wellness s posvátným rituálem uzavření porodu? Že jste o něm neslyšely? No to si nemůžete nechat ujít - začtěte se zde.

Další tipy jak se připravit na šestinedělí, abyste si jej užily a mohly z jeho magické síly čerpat ještě dlouho najdete třeba v mém ebooku HARMONICKÉ ŠESTINEDĚLÍ, který je zdarma a je plný užitečných rad a tipů, jak o sebe v šestinedělí pečovat.Vždyť jste Bohyně, která dala nový Život tomu krásnému malému človíčku!

Oslavte své ženství a uctěte své tělo péčí a klidem těch pár dnů po porodu.Zasloužíte si to!

S Láskou
Jana