Zuo yuezi - čínská poporodní péče

nebo také v překladu "Sedící Měsíc"
Název přesně vystihuje celou podstatu tohoto nesmírně propracovaného systému a to opravdu dokonalá rekonvalescence a obnova ženy po porodu.

Žena byla v dávných dobách tou, na které záviselo přežití rodu, tou, která dávala život a proto, byla nesmírně cennou "komoditou" a příslušela jí speciální péče zejména v určitých životních fázích, které byly důležité i pro (již tehdy) patriarchální společnost. Jednou z těchto fází je také těhotenství, porod a šestinedělí.

Číňané vyvinuli propracovaný systém poporodní obnovy, který spočívá zejména v podávání výživných a posilujících jídel, klidu v bezpečí domova, způsobu péče o sebe a třeba také zavinování bříška po porodu.

Kouzlem ZUO YUE ZI je zejména jeho neustála kontinuita a živost - dodržuje se neustále, sice v různých variacích, ale základ je vždy stejný - postarat se o Matku tak, aby mohla obnovit své síly tělesné i duševní, uzavřít porod a navázat krásný vztah se svým děťátkem.

V Číne i v čínských komunitách v zahraničí existuje totiž široká podpůrná síť blížší či vzdálenější rodiny. Po porodu se k ženě často sjíždí babička, tchýně, teta, sestra ... nebo rovnou všechny :) aby se o šestinedělku postaraly jak se patří. Existují však také luxusní hotely pro šestinedělky, které tuto péči nabízí zejména ženám, které jsou daleko od svých rodin a touží po tradiční péči v moderním kabátu.

Sama jsem se o ZUO YUE ZI dozvěděla někdy v roce 2006 od svého přítele z Ameriky, který byl synem amerických velvyslanců v Číně a dlouho v Číně žili. Byla jsem naprosto fascinována tím, jak vše opravdu komplexní - zahrnuje péči o tělo a ducha - a propracované.

Ženy, které touto tradiční péčí prošly díky sňatku s mužem z Číny jsou většinou zaskočeny informací o této tradici a mají obavy, co všechno přinese do jejich života. Bojí se narušení soukromí, ale také nějakých šarlatánských technik. Maximálně po pár dnech však zjišťují, jak neuvěřitelně úžasná tato tradice je a jak díky ní mohou opravdu nabrat síly a nerušeně se zamilovávat do svého dítěte a v neposlední řadě také jen být s otcem miminka a užívat si nádhernou novou formu partnerství jako rodičové.

Samozřejmě, že některá doporučení jsou už třeba "příliš", ale za těch pár tisíc let už to prostě mají vymyšlené ;) a pokud s něčím žena není v komfortu stačí říct a je možné vše upravit tak, aby se cítila skvěle - o nic jiného také v ZUO YUE ZI nejde ;)

A tady už některá pravidla ZUO YUE ZI:

 • Po porodu žena převážně leží v posteli či jinak odpočívá v lehu/polosedu.
 • Žena musí zůstat doma (uvnitř) po celých 30 dní
 • Povoleny jsou jen ty návštěvy, které pečují o matku (babička, matka, sestra atd.)
 • Žena by neměla vykonávat žádnou fyzickou aktivitu - pracovat, cvičit, vařit, uklízet atd.
 • Neměla by se koupat, aby následně neprochladla. Ze stejného důvodu by si neměla mýt vlasy a ani používat fén, klimatizaci a nebo větrák - vítr škodí!
 • Měla by se vždy cítit v teple - pocit "není mi zima" nestačí, je třeba, aby cítila příjemné teplo - dlouhé tričko, pozor na bedra, bříško!, dlouhé kalhoty, teplé ponožky!
 • Neměla by přetěžovat svou mysl a oči koukáním na TV, čtením knih, zpráv a samozřejmě také chytrého telefonu ;)
 • Zavinuje si bříško ideálně od 3 dne od porodu po celých 30 dní (bengkung a jeho variace)
 • Sex je zakázán po celé šestinedělí.
 • Zařazujeme speciální masáže či akupresuru
 • Kojení v leže, nikoliv v sedě, ve stoje atd.
 • Neměla by příliš nosit dítě - mají se mazlit v posteli, nesmí přetěžovat své tělo, o miminko se může na chvíli vždy postarat tatínek/maminka/sestra atd.
 • Vyvaruje se konzumaci energeticky chladných potravin - čerstvé ovoce, zelenina, raw strava, smoothies atd.
 • Naopak zařazuje potraviny a způsob úpravy jídla, který dodává do těla teplo a podporuje laktaci - dlouho vařené, vývary z kostí/obilovin, kaše - vše jednoduše stravitelné, kořenová zelenina, mírně pálivé koření a bylinky (zázvor)
polévka miso
polévka miso

Jádro této tradice je společné téměř všem tradičním způsobům péče o matku po porodu.
Můžeme tento nádherný a užitečný zvyk přivést k životu i u nás v České republice, tak aby vyhovoval našim podmínkám a potřebám.
Naučit se jak na to, můžete třeba s námi v našich kurzech pro poporodní duly - Umělkyně poporodní péče.

Protože každá žena si zaslouží tu úžasnou péči!


Zdroj:
The Postpartum Recovery Program, Andrews Lia
The First Forty Days, Heng Ou