PODVAZOVÁNÍ BŘÍŠKA

nejen po porodu

Co je podvazování bříška?
Podvazování bříška je starobylá tradiční technika omotávání bříška v šestinedělí, ale i ke konci těhotenství, která se táhne napříč téměř všemi kulturami. I u nás bylo tradiční podvazování ještě celkem nedávno k vidění, jen vlivem naší "kultury", jsme na ozdravné a duchovní pozadí této techniky pozapomněli, až se pomalu vytratila z našich životů. Ještě moje babička se podvazovala už v porodnici, kdy jí to doporučoval lékař. Tehdy se ve městech balily do prostěradel, na vesnici do děděných šátků převážně ze lnu či kanafasu. Není to tedy žádná "cizokrajná novinka", jak by se mohlo zdát.

Tradiční poporodní podvazování je pro naše tělo uzdravující technika, která spočívá v podvazování břicha od boků k počátku žeber. 


S podvazováním můžeme začít co nejdříve po porodu, nejdříve ideálně 5 den, ale vždy záleží na vašich pocitech. Podvazujeme celé šestinedělí, ale blahodárných účinků můžeme využít také při menstruaci, bolestech zad, jako podporu při nošení dětí, či kdykoliv potřebujeme zahřát břišní oblast.

úvaz bengkung ©harmonieženy
úvaz bengkung ©harmonieženy

Pozitivní účinky podvazování:


 • Poskytuje podporu horní části těla a zejména přetížené oblasti křížo-kyčelního (SI) skloubení.

 • Pomáhá navrátit orgány na jejich původní místo

 • Udržuje bříško v teple, čímž pomáhá předcházet onemocnění a svalovým spazmům z chladu.

 • Podporuje léčení břišní stěny při stahování bříška po porodu a také řešení rozestupu břišních svalů po porodu - diastáza.

 • Pomáhá předcházet bolesti zad, či bolesti zmírňovat.

 • Poskytuje podporu pánevnímu dnu.

 • Automaticky pomáhá omezovat špatnou pozici páteře při kojení či nošení dětí.

 • Pomáhá vám se správným držením těla.

 • Stálý tlak na boky a bříško pomáhá s postupnou redukcí nadbytečné vody a tuku z této oblasti.

 • Stabilizuje povolené vazy.

 • Je to jednoduše VELMI PŘÍJEMNÉ :)

Malá ukázka lněných šátků z naší rodinné dílny ©harmonieženy
Malá ukázka lněných šátků z naší rodinné dílny ©harmonieženy


Čím podvazujeme?


Aktuálně můžete narazit nejčastěji na podvazování dle jihoamerické tradice s šátky rebozo, ale dostává se k nám i povědomí o tradičním podvazování s cca 3 metrovým šátkem.

Šátky tohoto typu jsou běžné v naší české historii ještě 50 let zpět. Doporučovaly se v porodnicích pro lepší rekonvalescenci po porodu jako samozřejmost.

Podvazovací šátky podle slovanské - české tradice z českého lnu, či směsi len/bavlna se vyrábí v různých délkách:
3m, 3,2m a 3,5m - pro klasické podvazování na každý den. Rozměry se liší podle tělesných proporcí. Šířka je cca 70cm - šátek se váže na tělo přehnutý na půl či tak, jak vaše tělo potřebuje. Zdvojení látky poskytuje větší podporu a tepelný komfort. Nebo 40cm z látky silněji tkané.
5m pro pořádné podvazování, kdy je nutné osobní instruktáž. Tato délka je příjemná i v těhotenství, pro podporu bříška, ale stejně tak i v těhotenství vystačí i 3,5m šátek. 
Zde jde o velmi komfortní záležitost a vázat se jej není nikterak složité - koukněte na mé video ;)

úvaz bengkung ©harmonieženy
úvaz bengkung ©harmonieženy


Ve světě se také začíná objevovat podvazování vycházející z Malajské (Indonéské) tradice se zhruba 12-15m dlouhými a cca 20 - 30cm úzkými šátky bengkung. Bengkung z bavlny či lnu z mé výroby je k dostání na objednávku. Výhodou vázání ve stylu bengkung je to, že pod oblečením nejde víceméně vidět a vypadá krásně i na oblečení. Jsou ženy, které mají takových šátků hned několik, aby se jim hodil k outfitu :) Vázání bengkungu je lepší se naučit osobně od někoho, kdo to opravdu umí a zná zákonitosti (pozor na kurzy, které vyučují nekvalitní techniku úvazu!), případně s troškou trpělivost i samy podle videa - jedno takové pro vás chystám ;)

Mí přátelé z JAR, stejně jako z Taiwanu či Číny užívají v poporodní péči různé modifikace podvazování s cca 10m šátkem bez uzlů. Osobně mám tento způsob nejraději či kombinuji minimálně na doma s úvazem typu bengkung.Kde je mohu získat?
Sama používám všechny tyto techniky a ráda vám předám to, co vím na osobním setkání či organizovaném workshopu, kde si můžete svůj šátek také zakoupit. Šátky také sama vyšívám energetickou tradiční vyšívkou, či zdobím ručně tkanými karetkovými pásy.

ruční ochranná výšivka ©Harmonieženy
ruční ochranná výšivka ©Harmonieženy


Materiál
Len je pro nás tradiční materiál pro výrobu oděvů po dlouhá staletí a proto koresponduje i s naší genetickou informací - je nám vlastní. Len v zimě hřeje, v létě chladí, je vhodný pro citlivou pokožku. Je prostě náš :) Samy poznáte rozdíl při doteku lnu a třeba indické bavlny. Rozdíl je i v druhu tkaní každé látky a v tom, že většinou není barvený. Vše je tradiční tak, aby prohloubilo naše sepjetí s Předky. Proto je pro mne český len materiálem číslo jedna pro výrobu klasických šátků na podvazování bříška. 
Na asijské šátky používám jemnou bavlnu/mušelín či len.

Pro nejlepší výsledky

 • Je důležitá důslednost :) !

 • Ideální je podvazovat bříško celé šestinedělí 10-12 hodin denně. Nicméně každá hodina se počítá. Nebojte se, že budete s ovázaným bříškem vypadat "divně", je to znak vašeho mateřství, buďte na své tělo a péči, kterou mu poskytujete, hrdá! Já beru svivalník všude, na jakékoliv oblečení a pohledy lidí neřeším ;) nicméně dá se navázat a kombinovat s oblečením tak, aby to nevypadalo vůbec nápadně. Bengkunkg se dá nosit i pod oblečením či na něm a vypadá velmi zajímavě.

 • V případě císařského řezu je lepší počkat na podvazování po šestinedělí, či až je jizva zhojená.

Navázané miminko a šátek pro podporu správného držení těla, beder a pánevního dna.
Navázané miminko a šátek pro podporu správného držení těla, beder a pánevního dna.


Kde se to naučíte?
Specializované kurzy jen na téma podvazování, pokud vím, v ČR nenabízí kromě mne nikdo. 
Je ovšem mnoho např. poporodních dul, které jsou s technikou ovazování svivalníkem či rebozem obeznámeny a klientkám jej předávají - ráda vám některou v blízkosti vašeho bydliště doporučím. Kurzy rebozo jsou k dispozici například u Michaely  Kalusové.
Kurzy podvazování s šátkem typu bengkung pořádám jen já - v současné chvíli plánuji otevření kurzu pro lektorky, po jeho ukončení vás ráda nakontaktuji na absolventky.

Můžete se podívat také na mé video o podvazování, kde se věnuji podvazování klasickým krátkým šátkem.

Pokud se rozhodnete pro instruktáž podvazování u mne, pomohu vám vybrat vhodný šátek k podvazování a ten si můžete vyzkoušet a následně zakoupit, případně objednat. Naučíte se, jak se řádně podvázat a s radostí instruuji i vašeho partnera, maminku či jinou osobu, která o vás bude v šestinedělí pečovat. Instruktáž se koná zpravidla u vás, případně u mne - miminko si samozřejmě vezmete s sebou. Oblečte si, prosím, pohodlný oděv - počítejte s tím, že šátek se váže přes oblečení a poměrně na těsno, tak aby vás nikde nic netlačilo. Ideální jsou volné šaty či sukně.
Můžete si dopřát také podvazování spojené s obnovující masáží u vás doma, či u mne. Namasíruji vás, instruuji vás a partnera k domácí masáži a pak podvážu vaše bříško a vysvětlím, jak na to.
Organizuji také hromadné workshopy podvazování bříška aktuálně ve Zlínském a Moravskoslezském kraji.
V případě zájmu mne kontaktujte.