PŘEDPORODNÍ RITUÁL

O tom, jak se připravit na porod aneb psychoprofylaxe trochu jinak První článek mimo čistě bylinkové téma na mém blogu.

Rituál má v našich životech nesmazatelné místo. I když si možná myslíte, že žádné rituály neprovozujete, opak je pravdou. Každý den praktikujete rituálů hned několik - mytí zubů přesně před či po snídaní, chození na čas či zásadně se zpožděním a podobně Každý má své stálé zažité vzorce chování, díky kterým se cítí v bezpečí.

A takový rituál i v té duchovnější formě o pocitu bezpečí je. Mimo jiné.

Rituály nám pomáhají zvládat náročnější životní situace, přechodové okamžiky - narození, svatba, smrt - ale třeba také více běžné jako jsou rituály úplňku, menstruace či vstup do nového zaměstnání.

Jde vlastně o takovou psychohygienu.

Skrze rituál si dovolíme opravdu prožít to, co se nám teď děje. Být vědomí, tady a teď. Napojit se na moudrost předků a prožívat ji skrze jejich krev, která koluje v našich žilách, skrze mnohdy zapomenuté rituály.

Pravidelné provádění - prožívání - rituálů vnáší do života klid, mír, lepší napojení na sebe i na přírodu okolo.

Kdo nemá rád slovo rituál, může použít třeba modlitba Podstatné je prožití, poděkování a prosby.

Asi tak ve zkratce obecně

foto ©Umění poporodní péče
foto ©Umění poporodní péče

A teď k předporodnímu rituálu

Specifičnost tohoto období, kdy žena pomalu klouže z hranice "před dítětem" a "s ním", "bezdětná" vs "matka", "dvě děti" vs "tři děti" apod. je tak velká, že vyžaduje svůj vlastní rituál - Žehnání Matky.

Podstatné je pro nás prožití situace, mentální příprava na svou novou roli a rozloučení se s tou starou. S tou, kterou již nikdy nebudeme hrát, protože po dítěti se vše změní.

Je krásné prožít si péči a lásku žen v kruhu, procítit sesterství a ochranu. Připravit se na porod nejen fyzicky, ale hlavně duševně - protože psychika je u porodu opravdu klíčová. Pocity, které zažijeme při rituálu si můžeme uchovat ve svém srdci a pomocí předmětů, které nám budou rituál připomínat se opět dokážeme přenést do blaženého stavu podpory a lásky a najít tak schopnost porodit své dítě v tomto stavu harmonie.

Kdysi bylo běžné, že si ženy v kruhu nenuceně sedly do světnice, muže poslaly do hospody a zasvětily ženu v očekávání do role matky. Obnášelo to prosté povídání, ale také velkou část pradávné magie skrze šití mariánského polštářku pro ochranu matky i dítěte, výrobu motané panenky - ochránkyně či vyšívání koutní plachty.
Společným jmenovatelem bylo však vždy požehnání a ochrana.

Jak můžeme připravit předporodní rituál dnes?


Svolejme kruh přítelkyň, pozvěte klidně i matku ženy, pokud spolu mají dobré vztahy. Velmi přínosné je, když jsou přítomny ženy, které jsou matkou jako i ty bezdětné.

Vytvořte pro nastávající matku nádherný prostor. Doprostřed místnosti umístěte krásnou látku jako podklad pro střed kruhu - oltář. Na oltář umístíte atributy všech živlů - ohně, vody, vzduchu a země. Snažte se používat opravdu slavnostní propriety a dodejte tak vašemu rituálu tu správnou atmosféru. Můžete přidat také ženské atributy jako růži, sošku či zobrazení bohyně, nebo prostě krásné ženy - dostupné a nádherné jsou obrázky od Alfonse Muchy - Slovanské bohyně, které mám moc ráda a doprovázejí mne často na rituálech.

Atmosféru skvěle dokreslí vykuřovadla jako myrha, labdanum, styrax nebo třeba sandarak, který pomáhá s hladkým porodem. Spalujeme na vykuřovací pícce, abychom docílily jemné vůně příjemné pro citlivý těhotenský nos Pokud nevíte, jak na to, přijďte na můj workshop

Nezapomeneme na drahé kameny, ideálně do středu křišťál, dále nesmí chybět červený korál, červený jaspis či býčí oko - kameny přiřazené čakře základu, která poskytuje spojení se Zemí, stabilitu, výživu, sílu, klid a prostor pro růst. Vhodný je také růženín jako něžný ochránce matek a dětí. Kameny zvolte vždy podle vašich pocitů, nenechte se řídit texty, ani tím mým

Na oltáři ponechte vázu s vodou - dále se dozvíte proč.

Připravíme také něco dobrého na zub, abychom se uzemnily a užily si i pozemské radosti bytí

Jak to probíhá prakticky?

Přikládám několik nápadů pro předporodní rituál inspirovaných Navažskou tradicí a vlastní praxí.

Všechny ženy sedí v kruhu, Matka může být uprostřed, ale není to nutné.
Důležité je, pokud se ženy neznají navzájem, aby jste se představily a aby jedná z vás pověděla, o čem předporodní rituál bude. Zbavte se tak ostychů a strachu.

Ženy na předporodním setkání napíšou nastávající matce vzkazy či afirmace na textil či papírky a utvoří girlandu, kterou si matka s sebou může vzít k porodu a také umístit do pokoje po porodu, aby se stále cítila podporovaná a milovaná.

Před porodem každá žena přinese (divokou) květinu, ze které nakonec vytvoří věneček pro nastávající matku.

Ozdobte tělo matky hennou.

Rituální omývání nohou © Jana Urbánková
Rituální omývání nohou © Jana Urbánková


Omyjte matce nohy v bylinkové koupeli s okvětními plátky. Pečujte o její ruce, namažte je přírodním olejem či krémem. Do vlasů vetřete růžovou vodu a korunujte ženu věnečkem z květin, který jste vyrobily.
Od 38. týdne si můžete dopřát i předporodní vaginální napářku, která připraví ženu na příchod miminka s pomocí bylinných par.

Spojení žen v kruhu s přízí - první žena si omotá zápěstí bavlnkou a předává další ženě klubko až se přízí propojí všechny ženy v kruhu jako symbol propojení a podpory. Do kruhu se vyšlou také nůžky, které si každá žena odstřihne spojení s kruhem, které ale udrží ve své mysli. Vytvoří si na zápěstí uzlík a přízi si ponechá až do doby porodu matky. V průběhu porodu se příze přestřihne spolu s myšlenkou na matku a její dítě a přáním všeho dobrého pro oba.

Ženy naplní krásnou sklenici, kterou si pošlou v kruhu a každá z nich do vody předá posilující a ochranující myšlenku či přání pro nastávající matku, ta nakonec pohár vypije.

Každá žena donese dva korálky - jeden pro dítě jeden pro Matku. Matka poté v kruhu od všech postupně přijme korálky a navlékne je do náramku pro sebe i své děťátko. Může být korálek pouze jeden a to pro Matku a korálky můžete navlékat postupně v kruhu.


Můžete přinést krásný kámen, krystal, peříčko, mušli, cokoliv ideálně z přírody, aby jsme využily sílu Matky Země. Tyto dary si Matka vloží do krabičky, kterou může vzít s sebou do porodnice či k porodu jako součást porodního oltáře.

Na setkání si donese každá ženasvíci, kterou požehnáte a dodáte jí záměr - ochrana a požehnání nastávající matce a dítěti. Tuto svíci pak zapálíte při porodu s myšlenkou na oba. K žehnajícímu rituálu k porodu potřebujete také zemi - hlínu či kameny, vodu a vzduch. Poprosíte živly, aby dodaly sílu a ochranu oběma.

Předejte nastávající matce panenku motanku, kterou můžete stvořit s konkrétním záměrem v kruhu společně s ostatními ženami, nebo jiný dar, který bude ženu a její dítě ochraňovat.

motanka © Jana Urbánková
motanka © Jana Urbánková


Můžete společně vyšítminiaturu koutní plachty - na lněný kapesníček rudou nití vyšijete slovanskou symboliku k ochraně a dodání síly pro matku, nebo třeba její jméno a jméno dítěte.

Závěr setkání nádherně doplní společný zpěv vybrané mantry- krásná je třeba Gayatri mantra Devy premal. Naučíte se jí snadno a opravdu nemusíte být kdovíjaké zpěvačky, abyste pocítily moc společně zpívané mantry

Uzavřeme tak nádhernou energii setkání s myšlenkou na vše, co jsme dnes prožily a jak velkou sílu a ochrannou moc to dodá Matce i dítěti.

Možností je mnoho a fantazii se meze absolutně nekladou.

Zažily jste předporodní rituál nebo byste jej chtěly zažít?
Pokud jste z okolí Ostravy či Rožnova, ráda pro vás předporodní rituál připravím, jako průvodkyně rituálem Sacred Mother Blessing - Blessingway, USA.
Pokud chcete proniknout do tajů rituálů pro období šestinedělí, můžeme se potkat na kurzu Poporodní péče.

S láskou
Jana Urbánková

Zdroj: Mother Rising, The Blessingway Journey Into Moterhood, Y. Cortlund, B. Lucke, D. Miller Watelet, 2006