ZAVINOVÁNÍ BŘÍŠKA

nejen po porodu

Co je zavinování bříška?

Zavinování bříška po porodu je součástí celosvětové víry v to, že žena po porodu musí pečovat o svůj zdroj života - bříško - dělohu. Je třeba zaplnit prázdnotu a dodat teplo.

I u nás bylo tradiční podvazování ještě celkem nedávno k vidění, jen vlivem naší "kultury", jsme na ozdravné a duchovní pozadí této techniky pozapomněli, až se pomalu vytratila z našich životů. Ještě moje babička se podvazovala už v porodnici, kdy jí to doporučoval lékař. Tehdy se ve městech balily do prostěradel, na vesnici do děděných šátků převážně ze lnu či kanafasu. Není to tedy žádná "cizokrajná novinka", jak by se mohlo zdát.

Tradiční poporodní zavinování je pro naše tělo uzdravující technika. 

Se zavinováním s pintou - tradiční českým šátkem můžeme začít co nejdříve po porodu, nejdříve ideálně 5 den, ale vždy záleží na vašich pocitech. Podvazujeme celé šestinedělí, ale blahodárných účinků můžeme využít také při menstruaci, bolestech zad, jako podporu při nošení dětí, či kdykoliv potřebujeme zahřát břišní oblast.

úvaz bengkung ©harmonieženy
úvaz bengkung ©harmonieženy

Pozitivní účinky podvazování:


 • Poskytuje podporu horní části těla a zejména přetížené oblasti křížo-kyčelního (SI) skloubení.

 • Pomáhá navrátit orgány na jejich původní místo

 • Udržuje bříško v teple, čímž pomáhá předcházet onemocnění a svalovým spazmům z chladu.

 • Podporuje léčení břišní stěny při stahování bříška po porodu a také řešení rozestupu břišních svalů po porodu - diastáza.

 • Pomáhá předcházet bolesti zad, či bolesti zmírňovat.

 • Poskytuje podporu pánevnímu dnu.

 • Automaticky pomáhá omezovat špatnou pozici páteře při kojení či nošení dětí.

 • Pomáhá vám se správným držením těla.

 • Stálý tlak na boky a bříško pomáhá s postupnou redukcí nadbytečné vody a tuku z této oblasti.

 • Stabilizuje povolené vazy.

 • Je to jednoduše VELMI PŘÍJEMNÉ :)

Malá ukázka lněných šátků z naší rodinné dílny ©harmonieženy
Malá ukázka lněných šátků z naší rodinné dílny ©harmonieženy


Čím podvazujeme?


Aktuálně můžete narazit nejčastěji na podvazování dle jihoamerické tradice s šátky rebozo, ale dostává se k nám i povědomí o tradičním podvazování s cca 3 metrovým šátkem.

Šátky tohoto typu jsou běžné v naší české historii ještě 50 let zpět. Doporučovaly se v porodnicích pro lepší rekonvalescenci po porodu jako samozřejmost.

Pinta - zavinovací šátky podle slovanské - české tradice z českého lnu, či směsi len/bavlna se vyrábí v různých délkách:
3m, 3,2m a 3,5m - pro klasické podvazování na každý den. Rozměry se liší podle tělesných proporcí. Šířka je cca 70cm - šátek se váže na tělo přehnutý na půl či tak, jak vaše tělo potřebuje. Zdvojení látky poskytuje větší podporu a tepelný komfort. Nebo 40cm z látky silněji tkané.
5m pro pořádné podvazování, kdy je nutné osobní instruktáž. Tato délka je příjemná i v těhotenství, pro podporu bříška, ale stejně tak i v těhotenství vystačí i 3,5m šátek. 
Zde jde o velmi komfortní záležitost a vázat se jej není nikterak složité - koukněte na mé video ;)

variace na bengkung pro solidní podporu ©harmonieženy
variace na bengkung pro solidní podporu ©harmonieženy


Ve světě se také začíná objevovat zavinování vycházející z Malajské (Indonéské) tradice se zhruba 12-15m dlouhými a cca 20 - 30cm úzkými šátky bengkung. Bengkung z bavlny či lnu z mé výroby je k dostání na objednávku. Výhodou vázání ve stylu bengkung je to, že pod oblečením nejde víceméně vidět a vypadá krásně i na oblečení. Jsou ženy, které mají takových šátků hned několik, aby se jim hodil k outfitu :)

Mí přátelé z JAR, stejně jako z Taiwanu či Číny užívají v poporodní péči různé modifikace zavinování s cca 10m šátkem bez uzlů. Osobně mám tento způsob nejraději či kombinuji minimálně na doma s úvazem typu bengkung.


Kde si šátek zakoupím?

Jako specialistka na zavinování bříška po porodu vám ráda doporučím vhodný šátek i způsob úvazu z mého obchůdku.

ruční ochranná výšivka ©Harmonieženy
ruční ochranná výšivka ©Harmonieženy


Materiál

Len je pro nás tradiční materiál pro výrobu oděvů po dlouhá staletí a proto koresponduje i s naší genetickou informací - je nám vlastní. Len v zimě hřeje, v létě chladí, je vhodný pro citlivou pokožku. Je prostě náš :) Samy poznáte rozdíl při doteku lnu a třeba indické bavlny. Rozdíl je i v druhu tkaní každé látky a v tom, že většinou není barvený. Vše je tradiční tak, aby prohloubilo naše sepjetí s Předky. Proto je pro mne český len materiálem číslo jedna pro výrobu klasických šátků na zavinování bříška. 
Na asijské šátky používám jemnou bavlnu/mušelín či len.

Pro nejlepší výsledky​ - obecně

 • Je důležitá důslednost :) !

 • Ideální je zavinovat bříško celé šestinedělí 10-12 hodin denně. Nicméně každá hodina se počítá. Nebojte se, že budete s ovázaným bříškem vypadat "divně", je to znak vašeho mateřství, buďte na své tělo a péči, kterou mu poskytujete, hrdá! Já beru pintu či bengkung všude, na jakékoliv oblečení a pohledy lidí neřeším ;) nicméně dá se navázat a kombinovat s oblečením tak, aby to nevypadalo vůbec nápadně. Bengkunkg se dá nosit i pod oblečením či na něm a vypadá velmi zajímavě.

 • V případě císařského řezu je lepší počkat na podvazování po šestinedělí, či až je jizva zhojená.

Navázané miminko a šátek pro podporu správného držení těla, beder a pánevního dna. ©harmonieženy
Navázané miminko a šátek pro podporu správného držení těla, beder a pánevního dna. ©harmonieženy

Kde se to naučíte?

Nejvyšší standard v oblasti zavinování vám mohu zaručit na základě důkladného studia těchto technik a absolvování lektorských kurzů v zahraničí, které mi dovolují pracovat s každou klientkou individuálně a zohlednit tak její potřeby a zdravotní stav to vše ve spolupráci s fyzioterapeutem a porodní asistentkou.


Stala jsem se, jako první v ČR, certifikovanou lektorkou zavinování bříška ve stylu bengkung a jsem tedy "professional belly binder" - profesionální zavinovačka bříška :)
Nicméně splnění vysokých standardů mezinárodně platných kurzů pro mne není vše a ve své práci vycházím zejména s praxe se ženami po porodu a také ze zkušeností se vzděláváním žen pečující o ženy v šestinedělí.

Nabízím vám tedy své služby profesionálky v oblasti zavinování bříška jak na osobním setkání u vás doma po porodu, či na kurzech pro maminky - HARMONICKÉ ŠESTINEDĚLÍ, nebo na vzdělávacích kurzech pro ženy pečující o matky v šestinedělí POPORODNÍ PÉČE a navazujícím specializovaném kurzu POUŽITÍ ŠÁTKŮ V TĚHOTENSTVÍ, BĚHEM PORODU I V ŠESTINEDĚLÍ.

Jak pracovat s rebozem v těhotenství u porodu i v šestinedělí se naučíte u Michaely Kalusové, jejíž kurz velmi doporučuji.

Je možné kontaktovat také absolventky mých kurzů Poporodní péče či poporodní duly Umění poporodní péče, které jsou se základní technikou práce s pintou obeznámeny.


Můžete se podívat také na mé video o zavinování, kde ukazuji práci s klasickou pintou.


Osobní zavinovací návštěva

Pokud se rozhodnete pro instruktáž podvazování u mne, pomohu vám vybrat vhodný šátek k podvazování a ten si můžete vyzkoušet a následně zakoupit, případně objednat. Naučíte se, jak se řádně podvázat a s radostí instruuji i vašeho partnera, maminku či jinou osobu, která o vás bude v šestinedělí pečovat. Instruktáž se koná zpravidla u vás, případně u mne - miminko si samozřejmě vezmete s sebou. Oblečte si, prosím, pohodlný oděv - počítejte s tím, že šátek se váže přes oblečení a poměrně na těsno, tak aby vás nikde nic netlačilo. Ideální jsou volné šaty či sukně.
Instuktáž obsahuje také aplikaci zpevňující bylinné pasty.

Je možné dopřát si léčivý obklad z ricinového oleje, který pečuje o zdraví ženských orgánů.

Můžete si dopřát také podvazování spojené s obnovující masáží u vás doma, či u mne. Namasíruji vás, instruuji vás a partnera k domácí masáži a pak podvážu vaše bříško a vysvětlím, jak na to.
Organizuji také hromadné workshopy podvazování bříška aktuálně ve Zlínském a Moravskoslezském kraji.
V případě zájmu mne kontaktujte.