Životodárná menstruace

Menstruace pro někoho kontroverzní téma, ač jde o přirozenou a důležitou součást života nejen ženy. Jak probíhá, jaké jsou patologie a jak si můžeme pomoci jí lépe zvládat a třeba i brát v pohodě?


Biologické okénko

Menstruace je pravidelné měsíční krvácení spojené s odchodem děložní sliznice - endometria, děložního sekretu - hlenu, neoplodněného vajíčka a jeho obalu - folikulu.


Menstruace se skládá ze čtyř fází

 1. Menstruační krvácení, které trvá v průměru 3-5 dnů,
 2. Folikulární fáze tedy zrání vajíčka, což se projevuje kvalitativně na změně hlenu
 3. ovulační fáze, kdy dochází k prasknutí folikulu a vypuštění vajíčka do vejcovodů a dělohy, hlen je při ovulační fázi tažný a čirý jako bílek
 4. předmenstruační fáze - luteální, kdy se ze zbytků folikulu tvoří žluté tělísko- corpus luteum, a to pokud nebylo vajíčko oplodněno, zaniká. Pokud k oplodnění dojde zajišťuje žluté tělísko prosperitu těhotenství do doby než se vytvoří placenta. Po poklesu progesteronu, který na konci cyklu přichází, dojde k zaškrcení cév vyživujících děložní sliznici a tím k jejímu odumírání a postupnému odlučování. Délka luteální fáze je +- u jedné ženy neměnná.

Běžně se uvádí jako "zdravá délka" menstruační periody počet 28 dnů +- 3 dny maximálně 7, nicméně každá žena je jiná a pokud je cyklus jinak bezproblémový a pravidelný, není třeba řešit neučebnicovou délku vlastní menstruace.

Co způsobuje nepravidelnosti periody?
Stres, nemoc nebo cokoliv co vyvede naše tělo a tím i hormonální systém z rovnováhy se může projevit jako opožděná ovulace, což prodlouží menstruační cyklus.
Krátká perioda bývá problém zejména proto, že bývá často způsobena nedostatečnou luteální - poovulační - fází a tedy nemůže dojít k úspěšnému zahnízdění oplodněného vajíčka.
Pro kontrolu, jak váš cyklus probíhá je naprosto skvělá symptotermální metoda, která kombinuje sledování symptomů - hlen, kvalitativní změny na děložním čípku a případně také další znaky jako pocity, napětí v prsou atd. - a bazální teploty - teploty, kterou má tělo ráno po probuzení před tím, než vstaneme z postele. Více se můžete dozvědět třeba zde.

Nejen rudý měsíc

Kvalita menstruační krve je u každé ženy jiná a mění se také v průběhu života. Může jí ovlivnit dokonce i stres nebo nemoc. Vše záleží zaprvé na tom, jak hodně naroste děložní sliznice, jejíž výška určuje případnou schopnost uhnízdění oplodněného vajíčka, potažmo prosperitu těhotenství a dále na tom, jakým způsobem dochází k odlučování sliznice děložní.
U někoho jde o náhlé stažení cév, které může být dokonce bolestivé a ne nepodobné kontrakcím u porodu. Někdy se stane, že je odloučení sliznice nedokonalé nebo příliš pomalé a tak vznikají krevní sraženiny. Sraženina sama o sobě není nic patologického a může se vyskytnout u každé menstruace. Může jít o zbytky sliznice z předchozí menstruace - bývá tmavší, případně o známku silnější menstruace tedy náročnějšího odlučování sliznice. Menstruační krev a tedy i sraženiny v ní jsou vlastně děložní sliznice. Menstruační krev neobsahuje látky zodpovědné za srážení krve a naopak obsahuje látky proti srážení a také výrazně nižší množství krevních destiček. Je to také z praktických důvodů - aby mohla volněji odcházet z děložního hrdla ven.

Menstruační krev je složena z děložní sliznice, krve a hlenu, její konzistence i barva je tedy jiná než u krve žilní.

Barva může být: 

 • červená - známka rychle probíhající menstruace, rychlé krvácení, krev nestačí v těle ztmavnout - zestárnout, může jít o nadbytek horka z pohledu východní medicíny
 • tmavě červená - starší krev, objevuje se zejména ráno po probuzení, kdy se v těle nasbírá a nemůže volně odtékat
 • tmavá krev, hnědá - stará krev, zbytky předchozí menstruace, které mohly zůstat v děložních rozích
 • oranžová - naředěná děložním hlenem
 • jasně oranžová krev může být známkou infekce, poraďte se s lékařem

Konzistence menstruační krve je také důležitá pro určování ženského zdraví. Bývá:

 • Gelovitá - krev smíchaná s hlenem, nejčastější
 • Vodnatá - krev, která odchází rychle z těla ven
 • Se sraženinami - známka náročnějšího období, možný potrat, endometrióza, myomy. Ale nemusí být známkou patologie.

Pohled východní medicíny

Z východního pohledu řídí menstruaci játra, která je zodpovědná za tvorbu krve a její proudění. Pokud v této oblasti dochází k blokádě čchi a krve objevují se poruchy menstruačního cyklu.
Nejčastějším problémem bývá chlad - minimálně těsně před obdobím menstruace a při ní by se žena měla vyvarovat chladným potravinám, studeným syceným nápojům a větší míře mléčných výrobků a sladkostí. Důležité je dopřát si teplo, prohřívající potraviny, nápoje, udržovat v teple nohy - vlněné ponožky jsou skvělé!, ale i bedra a oblast podbřišku - podvazovací šátek, nebo vlněná "kočka".

Menstruaci také skrze játra negativně ovlivňují potlačené emoce - vztek, zloba, strach, pocit ublížení a nedocenění, deprese. Veškeré tyto emoce se uchovávají v oblasti pánví, beder a kyčlí, tedy okolo dělohy a pokud je nedokážeme zpracovat, uloží se a dělají neplechu, aby připoměly, že odkládat problémy nelze, je třeba je řešit.

Tradiční čínská medicína (TČM) popisuje několik druhů stavů, které může za pomocí vhodné stravy a bylin řešit. Pěkně zpracované stránky jsou například Patentní medína MUDr. Hoffmana a článek 6 stagnací - hledejte bylinné směsi číslo 051 - 055, kde jsou dobře popsané symptomy jednotlivých potíží a podle toho lze vybrat vhodnou bylinnou směs, i když konzultace s praktikem TČM je vždy vhodnější.

Jak si pomoci?

Z českých bylin máme pro podporu menstruace zejména téměř univerzální ženskou bylinu kontryhel - srovnání cyklu, řeší záněty v oblasti malé pánve, vliv na tvorbu děložní sliznice, dále černohlávek - úžasná a opomíjená ženská bylina přiřazená zejména vaječníkům, drmek obecný - podpora funkce vaječníků, kokošku pastuší tobolku - staví silné krvácení, pomáhá při výtoku a jiné. Vždy je ideální poradit se před užíváním s bylinářem na základě vašeho konkrétního problému či diagnózy, pokud tuto možnost nemáte řiďte se při sestavování směsi heslem "méně je někdy více!" kombinování bylin přenechte zkušenějším.

Důležitý je i výběr menstruačních pomůcek. Zvolte menstruační kalíšek, vložky ideálně bavlněné, nebo tampóny z mořské houby. Pro odvážnější je zde volná menstruace, kdy žena řídí odtok menstruační krve - ano je to opravdu možné, jen to chce cvik ;) Klasické bělené tampóny jsou dnes již notoricky známy jako zdraví škodlivé, takže je lépe se jim vyhnout.

Teplo je základ
Při probíhající menstruaci je také vhodné dopřát si teplou sprchu doplněnou ideálně vhodně zvoleným éterickým olejem - šalvěj, růže, heřmánek, geránium růžové burbon atd. Bříško můžeme prohřívat termoforem. Vhodná je samomasáž bříška teplým olejem a dokonalou relaxaci a úlevu od bolestí nám přinese masáž bylinnými koulemi, která tělu dodá teplo, stimuluje akupresurní body a využívá léčivých účinku bylin.

Luxus péče o sebe
Pro prevenci potíží je dobré provádět samomasáž bříška i mimo menstruaci a ideální je svěřit se do rukou profesionálního maséra, který se zaměřuje na jemnou břišní masáž a ženské potíže. Perfektní je také moxování, které se však nedoporučuje přímo u probíhající menstruace, aby do těla nepřineslo nadbytek horka. Ideální pro prohřátí těla je vaginální napářka, kterou si můžete provést snadno doma. Jde o úžasnou relaxační a ozdravnou proceduru, kterou si jistě zamiluje každá žena. Bylinky pro napářku si můžete koupit nebo natrhat sama, případně si můžete nechat namíchat svou vlastní směs od bylinářky. Napářka se doporučuje ideálně 2-3x měsíčně a to s důrazem na období před menstruací a po ní, právě pro očistu těla a podporu zdraví. Napářka dokáže pomoci s nepravidelnou menstruací, nadměrným výskytem sraženin, některými druhy neplodnosti, výtoky a podobně. Určitě jí zkuste ;) !


Dopřejte si luxus péče o své tělo nejen během menstruace. Vaše tělo se Vám několikanásobně odmění a uvidíte, že menstruaci pak budete prožívat naprosto přirozeně a v pohodě.